Roadshow Internationaal Vrijwilligersjaar 2026

Vrijwilligerswerk is in beweging

Over heel Vlaanderen zoeken organisaties en lokale besturen naar manieren om vrijwilligers te blijven aantrekken, ondersteunen en waarderen in een snel veranderende samenleving. Wat werkt vandaag? Waar wringt het? En vooral: hoe bouwen we samen aan een sterk, duurzaam vrijwilligersbeleid voor morgen?

Met deze roadshow brengen we een brede mix van organisaties en lokale besturen samen. De roadshow ademt de energie van het Internationaal Vrijwilligersjaar 2026. Je gaat naar huis met nieuwe inzichten, concrete handvatten én goesting om verder te bouwen aan vrijwilligerswerk in jouw organisatie of lokaal bestuur.

We trekken langs vijf steden in Vlaanderen:

In elke gaststad brengen we hetzelfde programma. We zetten telkens ook een inspirerende praktijk van de gaststad in de kijker.

Dit is een dag om mee te denken, mee te praten en mee vorm te geven aan de toekomst van vrijwilligerswerk in Vlaanderen.

Doelgroep: brede mix van organisaties en lokale besturen
Aantal deelnemers: ±120 per provincie
Prijs:

  • Leden en organisaties gevestigd in de gaststad: 60 euro
  • Niet-leden: 80 euro
  • Commerciële organisaties: 110 euro

Programma

9u30 – Onthaal & koffie

10u00 – Verwelkoming

  • Korte intro door Vlaams Steunpunt Vrijwilligerswerk (context internationaal vrijwilligersjaar 2026, doel roadshow)
  • Inleiding burgemeester/schepen

10u15 – Vrijwilligerswerk als ecosysteem: naar een kwaliteitsvol en duurzaam vrijwilligersbeleid – Keynote Birgit Loos

  • Afsluiten met reflectievraag aan publiek: “Welke schakel in dit ecosysteem verdient volgens jou meer aandacht in Vlaanderen?”

10u50 – Sterk lokaal vrijwilligen – Toelichting door Jan Verdée

  • V-Wijzer en delen van eerste resultaten

11u10 – 11u25: Toelichting praktijk gaststad

PAUZE

11u40 – 12:30: SDG’s/duurzaamheid

  • V-Krachtmeter: voorstelling eerste resultaten, goesting geven om zelf in te vullen
  • Inspiratie: Hoe maak je je organisatie duurzaam?

12u30 – Lunch & netwerk

13u30 – 14u30: Bespreking in groepjes van 5 à 6 personen

  • Bespreken van knelpunten mbt vrijwilligerswerk in groepjes rond thema’s
  • Per groepje 1 aanbeveling uitwerken

PAUZE

14u45 – 15u45: Tips om breder te kijken/uit een andere vijver te vissen (3 × 15 min + 10 min vsvw (intermezzo + afsluiting))

  • Give A Day – Het nieuwe normaal
  • Intermezzo
  • Compagnie Cordial
  • Intermezzo
  • Engage4 – werknemersvrijwilligerswerk en skills-based volunteering
  • Afsluiting door Eva Hambach

15u45 – Verrassing

Print Friendly, PDF & Email
.cli-modal-dialog{ display: none !important; }